VI. ročník "BT – 2004 WILSON TOUR
Za krásného letního počasí byl na kurtech TC-MJ TENIS zakončen závěrečným MASTERS VI.ročník okruhu dětí do 9.let. Letošní ročník nesl název WILSON a byl podporován touto společností. Mapoval úroveň i zájem o tenis v Letovicích, Praze, Znojmě, Ostravě a Brně. Celý okruh čítal třináct turnajů a do tabulky bylo každému hráči započítáno deset nejlepších akcí. Každý turnaj byl bodován podle předem daného klíče a dětem byly přidělovány body za konečné umístění. Na každém následujícím turnaji bylo vždy vyvěšeno pořadí, podle kterého se na turnaji nasazovalo. Zveřejňování bodů a pořadí mělo u dětí i rodičů kladný ohlas. K tomuto systému bodování bych chtěl ještě maličkost. Každá myšlenka byť je dobře myšlena, nese riziko, že bude zneužita, ale tomu se dá předejít neustálou komunikací na toto téma se začínajícími tenisty a jejich rodiči. Proto si myslím, že tento okruh a systém byl dobrým odrazovým můstkem do dalších tenisových krůčků v životě tenisty. Dík za podporu této myšlenky patří i pořadatelům ve všech areálech, kam tento turnaj zavítal: p. Wirglerovi, p. Novotnému, p. Krechlerovi, p. Jirouškovi, p. Čermákovi a p. Zwierzynovi. V letošním roce se okruhu účastnilo 103 chlapců a 90 dívek, což je největší počet ze všech dosud odehraných ročníků. Účast na turnajích byla okořeněna i zahraničními účastníky(Kanada, Slovensko, Polsko). Jednotlivé turnaje se odehrávaly podle předem daného scénaře, aby si děti zahrály co nejvíce zápasů s různými tipy hráčů a aby nedělaly závěry z jedné porážky, vždyť za chvilku je čeká další soupeř. Věta, která zaznívala velice často "NEVADÍ, PŘÍŠTĚ VYHRAJEŠ" byla hnacím motorem celého okruhu. Výsledkem tohoto systému bylo to, že 90% hráčů a hráček zakusilo radost z vítězství a to je krásný pocit, který postrkuje kupředu. Do závěrečného turnaje postoupilo osm nejlepších podle bodů získaných na jednotlivých turnajích, desítku účastníku doplnily dvě volné karty pořadatele. Konečné pořadí po třinácti turnajích bylo následující:
> Hoši <            > Dívky <
Ze závěrečného turnaje ze 16 hráčů a hráček, kteří měli vybojovaný postup, se omluvily pouze dvě hráčky Rohanová Petra, která se zranila při svém oblíbeném doplňkovém sportu, který má velmi ráda a tím je hokej. Neúčast na turnaji ji velmi mrzela, během turnaje se informovala jak její kamarádky a soupeřky bojují. Druhou hráčkou, která se omluvila bez udání důvodů byla Rutarová Eva. Na místo těchto dvou hráček byly povolány náhradnice Truhlářová Klára a Štefková Bára. Volné karty dostali domácí: Kiss David a Žáčková Adélka, dále Vido Matěj a Hejlová Tereza. Do dvou pětičlenných skupin byly hráči nasazeni podle průměrného zisku bodů na jeden turnaj. Z těchto skupin postupovali první dva do semifinále, ostatní hráli o konečné pořadí. Na závěrečném turnaji se hrála také čtyřhra a byla příjemným oživením celého turnaje. Ve skupinách se hrálo na dva sety do šesti her a při stavu 1:1 zůstávala do tabulky remíza. V dívčích skupinách došlo k překvapení. Velká favoritka, vítězka sedmi turnajů Uberalová, prohrála s velkou bojovnicí Hönigovou 5:7, 5:7. Hönigová je ročník 96 a je díky své pracovitosti velkým příslibem do budoucna. Ve druhé skupině žádné velké překvapení nebylo. Mezi příjemné překvapení pro domácí oddíl byl postup "volnokartářky" Žáčkové do boje o 5-8 místo. V chlapeckých skupinách byly boje velice vyrovnané, ale všem vévodil, na celém okruhu neporazitelný Filo. Ve druhé skupině postupoval z prvního místa Vido, který se dostal do turnaje na volnou kartu. Po dlouhých a velice kvalitních zápasech ve skupinách, které se odehrávaly v pátek a sobotu, byl v neděli na pořadu finálový blok. Překvapující bylo, že na hráčích nebyla patrná únava. Chlapecká semifinále dopadla podle očekávání. Do finále postoupil Filo a Vido, ale oba poražení Elísek a Hlavatý bojovali velmi srdnatě. V semifinále dívek Hönigová podlehla překvapivě více únavě, než soupeřce. Ale její touha bojovat o vítězství za každé situace si zasloužila obdiv všech účastníků. V příštím roce bude určitě patřit k velkým favoritkám na celkové vítězství.
Finále dívek přineslo jednoznačné vítězství hráčky Matějíčkové Andrei, pro hráčku Hejlovou byl postup do finále velkým úspěchem.
V kategorii chlapců se z vítězství radoval po zásluze velký favorit celého turnaje Filo Daniel.
Čtyřhry se staly kořistí dvojic: Pantůčková-Hejlová a Filo-Zimek.

SEMIFINÁLE O 1. - 4. MÍSTO

FILO - HLAVATÝ  6:1, 6:4
VIDO - ELÍSEK  7:5, 6:4

HÖNIGOVÁ - HEJLOVÁ  6:2, 4:6, (6:10)
MATĚJÍČKOVÁ - UBERALOVÁ  6:3, 6:0

SEMIFINÁLE O 5. - 8. MÍSTO

NAGY - ORAVEC  1:6, 6:3, (11:9)
ZIMEK - CARO  2:6, 0:6

PANTŮČKOVÁ - ŠTEFKOVÁ  6:3, 6:1
KREJČÍKOVÁ - ŽÁČKOVÁ  6:4, 6:3

O 1. MÍSTO

FILO - VIDO  6:3, 6:3
MATĚJÍČKOVÁ - HEJLOVÁ  6:0, 6:1

O 3. MÍSTO

HLAVATÝ - ELÍSEK  0:6, 5:7
HÖNIGOVÁ - UBERALOVÁ  1:6, 3:6

O 5. MÍSTO

CARO - NAGY  1:6, 3:6
KREJČÍKOVÁ - PANTŮČKOVÁ  2:6, 3:6

O 7. MÍSTO

ORAVEC - ZIMEK  6:1, 6:3
ŽÁČKOVÁ - ŠTEFKOVÁ  1:6

O 9. MÍSTO

KISS - JOCHMAN  0:6, 0:6
TRUHLÁŘOVÁ - SLAVÍČKOVÁ  6:2

Závěrečné hodnocení by asi mělo připadnout účastníkům celého okruhu, protože podle přísloví "sebechvála smrdí" bych neměl být kompetentní letošní okruh hodnotit, ale i přesto se o to pokusím. Podle ohlasu rodičů mohu s klidným svědomím prohlásit, že letošní okruh BT MJ WILSON TOUR 2004 byl velmi zdařilý. Turnaje byly navštěvovány oproti jiným turnajům velkým počtem hráčů a nechyběla ani kvalita. Turnaje probíhaly v klidné a velice příjemné atmosféře, za což patří dík hlavně rodičům, kteří až na malé výjimky se drželi zpátky a nedávali průchod svým emocím. Stále hodnotím jenom vysokou kvalitu startovního pole, ale nesmím zapomenout ani na široké startovní pole hráčů a hráček pro které to byly i první krůčky na tenisovém turnaji. Díky pořadatelům turnajů doufám, že ne poslední, protože i porážka, pokud se dobře podá, nemusí bolet. Závěrem bych chtěl popřát budoucím ml.žákům a žákyním hodně radosti s tenisovou raketou. Dalo by se napsat, že složili tenisovou maturitu, ale ta je daleko. Lepší bude napsat, že vyšli mateřskou školku a z dálky na ně mává "základka" a její první třída.
Tak ať nám vyroste co nejvíc tenisových vysokoškoláků.

<  2.září 2004 ředitel okruhu dětí JUDA Michal   >