Ex Pilsen Wilson Cup 2009 – Klárka a Tomáš – super !!!

Od roku 1971 se hraje v Plzni turnaj kategorie ITF pro hráče do 18-ti let. Turnaj má za sebou velkou tradici. Je to nejstarší turnaj této věkové kategorie na našem území. Mezi vítěze se zapsali hráči a hráčky, kteří se v budoucnu prosadili i do světové špičky. Mezi nejzvučnější vítěze tohoto turnaje patří Maria Sharapova, která se stala světovou hráčkou číslo jedna. Ale i další hráči a hráčky jako Šmíd, Složil, Nováček, Vajda, Minář, Skuherská, Chládková a Vaidišová patřili a ještě patřit budou ke světové špičce.
Svou stopu na tomto turnaji zanechal i hráč našeho oddílu Adam Fabík, který si v roce 2008 zahrál finále tohoto prestižního turnaje.
V letošním roce se turnaje zúčastnila i dvojice našich hráčů Klárka Fabíková a Tomáš Prokop. Klárka, která se již několikrát prosadila na turnajích ITF a v loňském roce dokázala vyhrát turnaj této kategorie v Tunisu.V současnosti jí patří 352 místo světového žebříčku ITF. Díky těmto skutečnostem se od Klárky očekával dobrý výsledek. Tomáš teprve v letošním roce začínal hrát turnaje této věkové kategorie. Sám nejlépe ví, jak je těžké se na tyto turnaje dostat a po sléze se na nich prosadit. Tomáš obdržel do ČTS volnou kartu do kvalifikace.
Díky zařazení do kvalifikace začal pro Tomáše turnaj dříve než pro Klárku. V prvním kole měl Tomáš volno, ale hned ve druhém kole na něj čekal sedmý nasazený a osmistý hráč žebříčku Zhukov (RUS). Vítězství 6:0 6:1 bylo důsledkem dobrého výkonu Tomáše. Ve druhém kole se Tom utkal s druhým nasazeným Kliskinicem (CRO), který se pohybuje okolo 600 místa na žebříčku ITF. Tomáš po divokém výsledku 6:0 2:6 6:0 postoupil do hlavní soutěže.
V hlavní části pavouka nastoupila nejdříve Klárka proti Rusce Doroshine (372), se kterou vyhrála ve třísetové bitvě 5:7 6:3 6:3. Tomáše čekal v prvním kole nebezpečný Slovák Vittek, kterému patří 937 místo. Tomáš začal výborně a vyhrál první set 6:1 ve druhém vedl 5:3 a 40:15. Svou šanci nevyužil a zápas se začal otáčet až ke stavu 6:6 a 2:5 v tiebreaku. Za tohoto stavu pomohlo Tomovi trošku potřebné štěstí a výsledkem bylo pět míčů v řadě a postup do druhého kola.
Klárka nastoupila ve druhém kole proti krajance Poletinové, která se prosazuje razantní hrou. Jak má vypadat razantní hra jí Klárka ukázala ve dvou setech 6:3 7:6 a postoupila do čtvrtfinále. Aby Tomáš Klárku následoval musel porazit čtvrtého nasazeného Poláka Lutkowského, který se pohybuje okolo dvěstěpadesátého místa. Tomáš podal výborný výkon bez výkyvů a postoupil po výsledku 6:2 6:1.
Patek patřil na turnaji čtvrtfinálovým zápasům. Klárku čekala vítězka posledního turnaje v Mariboru. Malové patří 322 místo a je ze Slovenska. Klárka si ze soupeřkou poradila ve dvou setech a po výsledku 6:3 6:4 postoupila mezi poslední čtyři hráčky. Kdo by před turnajem tipoval, že Tomáš, kterému před turnajem patřilo 1696 místo na světovém žebříčku, bude bojovat o postup mezi poslední čtyři, tak by byl za velkého optimistu. Tomáš nejenže o tuto možnost bojoval, on dokonce pátého nasazeného Neykova (258) poslal domů do Bulharska. Výsledek 6:0 6:3 byl velkým překvapením turnaje.
Semifinálová sobota zastihla Klárku v neuvěřitelné formě. Svou soupeřku Buktu z Maďarska vyřadila dvěma kanáry a postoupila do finále. Jednoznačný výsledek i předvedená hra dávaly Klárce velkou naději i ve finále. Tomáš hrozně toužil napodobit úspěch své oddílové kamarádky a postoupit také do finále. Jeho soupeřem byl Brkic z Chorvatska. Pro Tomáše to byl již šestý zápas ve dvouhře na tomto turnaji. Zápas byl od začátku velmi vyrovnaný a dospěl až do tiebreaku. Tam měl Tom velkou šanci, když vedl 6:4. Soupeř stav otočil a vyhrál první set 7:6. Když hráč nevyužije takovou šanci, tak síly ubývají daleko rychleji. To se projevilo i na hře Tomáše a od stavu 2:2 ve druhém setu již neudělal ani jednu hru a prohrál 2:6.
Tomáš se z turnajem rozloučil ve dvouhře, ale v sobotu jej čekalo ještě finále ve čtyřhře, kam se díky výborným výkonům probojoval společně s Pavláskem. Jejich soupeři Hagn-Heller byli i přes vyrovnaný průběh nad jejich síly. Po výsledku 4:6 4:6 se z vítězství radovala německá dvojice
Tomáš se díky semifinálové účasti ve dvouhře a finále ve čtyřhře na tomto turnaji, posune na světovém žebříčku téměř o 800 set míst. Je to velký úspěch a jen tak dál.
Neděle je na většině turnajů vyhrazeno pro finálové zápasy. Ne jinak tomu bylo i v Plzni. Na stejný dvorec, na kterém před pár lety triumfovala Maria Sharapova nastupovala Klárka Fabíková proti její krajance Olze Ianchuk. Rusce patřilo 341 místo a Klárce 352 místo i tato skutečnost značila vyrovnanou bitvu.
Tato prognóza se také začala naplňovat od prvního míčku. Klárka zvládla začátek zapasu na výbornou a vedla 3:1. Jenže Ianchuk dokázala set otočit na 3:5 a 0:40. Klárka dokázala ještě snížit na 4:5, to bylo ale vše a první set vyhrála ruská tenistka. Vstup do druhého setu Klárce vyšel na výbornou, diktovala tempo zápasu a brzy vedla 5:0. Jenže místo toho aby soupeřku dorazila tak jí přenechala tvoření hry, i tlak byl najednou na straně Ianchuk. I když Klárka nakonec získala druhý set 6:3, tak Ruska pokračovala v aktivní hře a vedla 5:1. Za tohoto stavu se ještě Klárka naposledy nadechla k boji. Snížila na 2:5 a měla výhodu na 3:5, ale soupeřka si již zápas nenechala vzít a vyhrála třetí set 6:2.
I tak patří stejně jako Tomášovi, tak i Klárce velká gratulace za výborné výsledky, kterými se v Plzni presentovali. Výborně zvládl svou pozici „trenéra kouče“ Bob Novák, který nejen radou, ale i celkovou pohodou přispěl k úspěchu naší dvojice.
Klárka se hned v neděli přesouvá na další turnaj do rakouského Linze. Tak jí přejme, aby i tam předváděla kvalitní tenis.