Morvayová a Paulson vyhráli MASTERS 2010

BT MJ Tour. Tiskni příspěvek Tiskni příspěvek Přidej komentář k článku

Konec prázdnin je již tradičně vyhrazen vyvrcholení letního okruhu dětí do 9-ti let. Okruh nese již druhým rokem název „BT MJ BABOLAT“. V Lužánkách se v letošním roce hrál již dvanáctý ročník tohoto turnaje. Tradice turnaje opět vykonala své. I když bylo v letošním roce snad desítka nejrůznějších turnajových okruhů, tak u všech hráčů byl tento číslo 1. Letošní ročník pozlobilo počasí a turnaj byl přesunut z 28.8. na neděli 29.8. a program turnaje byl vtěsnán do jednoho dne.
V turnaji tradičně startuje deset dívek a deset chlapců. Osm podle pořadí a dvě volné karty uděluje pořadatel. Z první osmičky, která se probojovala do turnaje se omluvil pouze Petr Pozdenkov, který bral antibiotika a mezi kamarády se přišel alespoň podívat.

V kategorii dívek nechyběl z české ani slovenské špičky nikdo a tak zápasy měly výbornou úroveň. Ve skupině A plnila roli favoritky Morvayová, ve čtyřech zápasech ztratila pouhé tři hry a postoupila z prvního místa do semifinále. O druhé postupové místo bojovala trojice hráček Šebestová, Wojciková a Nováková. Z postupu se nakonec radovala hráčka Wojcíková, která měla o jednu hru lepší skóre než její soupeřky. Pátá ve skupině skončila Skládalová, ale své soupeřky řádně potrápila. Ve skupině B se z prvního místa mohla radovat Homolková. Ve výborné formě se představila hráčka ze Slovenska Fonód, která s Homolkovou prohrála po boji 5:7 a jelikož ostatní zápasy vyhrála, tak postoupila z druhého místa do semifinále. Třetí místo ve skupině patřilo další Slovence Ondrejčekové a čtvrtá skončila Huňková. Páté místo ve skupině patřilo Pospíšilové, která svou hrou určitě nezklamala a ve všech zápasech bojovala do posledního míčku.

Ve skupině A chlapců se odehrálo velké drama v zápase mezi Podsedníkem a Obertou. Oberta zaskočil favorizovaného Podsedníka a vedl 3:0. Podsedník ale bojoval a zápas po více jak hodině rozhodoval „tajbrejk“. Podsedník vedl 6:4, ale nakonec odešel poražen 8:10. Na Podsedníkově hře zanechala porážka stopy i v zápase s Brücknerem a porážka 3:6 znamenala vyřazení jednoho z favoritů v boji o celkové vítězství. Z prvního místa nakonec postoupil Oberta, který si lehce poradil z Brücknerem 6:1. Čtvrté místo ve skupině vybojoval Vaculík, který porazil Drdlu 6:3. Ve skupině B se odehrálo velké drama mezi trojicí hráčů. Domácí Václavek začal zápas s Najmanem výborně a vedl 3:0 jenže dalších šest her prohrál a bylo 3:6. Najman v dalším zápase prohrál s Paulsonem 4:6 a šance pro Václavka stále žila. Václavek dokázal porazit Paulsona 7:5, ale o jednu hru mu utekl postup do semifinále. Další náš hráč Rybář předvedl v zápase se Slovákem Kvapilíkem srdce bojovníka. Prohrával 2:5, ale dokázal zápas otočit a vybojoval čtvrté místo ve skupině.

Semifinálové zápasy se hrály na dva sety do čtyř a za stavu 1:1 na sety rozhodoval „supertajbrejk“ do deseti bodů. První semifinále chlapců mezi Paulsonem a Obertou vypadalo na jednoznačnou záležitost. Paulson vyhrál první set 4:0 a nic nenasvědčovalo, že by druhý set dopadl jinak. Jenže Oberta dokázal bezchybnou hrou vyhrát druhý set 4:3. Ve zkrácené hře se z vítězství a postupu do finále radoval Paulson. I druhé semifinále mezi Brücknerem a Najmanem se rozhodovalo v „supertajbrejku“. Zápas plný dlouhých výměn pro sebe rozhodl Brückner a stal se druhým finalistou.
V semifinále dívek se bez větších problémů prosadily dvě největší favoritky turnaje. Morvayová si poradila s Fonód 4:2 4:0 a Homolková s Wojcikovou 4:1 4:1.

Finálové zápasy byly po celodenním programu nejen prověrkou tenisové kvality, ale i fyzické připravenosti a vůle. Přímým důkazem bylo finále chlapců mezi Brücknerem a Paulsonem. Zápas plný nekonečných výměn dospěl po 100 minutách do své koncovky. Oba hráči předváděli obrovskou bojovnost o každý míček. Vítězem celého turnaje se stal ANDREW PAULSON po setech 2:4 4:3 10:7. Gratulaci za bojovnost však zaslouží oba.
Jestliže finále chlapců bylo nejdelší a nejzarputilejším utkáním celého turnaje, tak finále dívek mezi Morvayovou a Homolkovou nezůstalo v ničem pozadu. Jejich agresivní tenis se musel určitě líbit všem přítomným. V prvním setu byla lepší Morvayová a vyhrála 4:1 a i ve druhém setu byla převaha na její straně. Jenže Homolková v závěru setu přitlačila Morvayovou daleko za základní čáru a vyhrála 4:3. Opět se rozhodovalo v „supertajbrejku“. Tam se z vítězství radovala VIKI MORVAYOVÁ a stala se vítězkou letošního „Masters“.
V zápasech o třetí místo porazila Fonód Wojcikovou 4:2 4:3 a Najman si poradil s unaveným Obertou 4:2 4:2.
O páté místo se pohoda vrátila na raketu Podsedníka, který si poradil s Václavkem 4:2 4:0 a v dívkách si lehce poradila Šebestová s Huňkovou 4:0 4:0. Huňková je ročník narození 2002 a v kategorii baby bude startovat ještě v příštím roce a šesté místo je pro tuto hráčku velkým úspěchem.
V zápase o sedmé místo se opět blýsknul bojovným výkonem Rybář, který porazil Vaculíka 4:2 4:3. Sedmé místo mezi dívkami obsadila hráčka Ondrejčeková, která porazila Novákovou. Sedmé místo Ondrejčekové bylo velkým zklamáním hlavně pro otce sympatické tenistky.
V zápase o deváté místo se prosadil Kvapilík, který porazil Drdlu ve dvou setech 4:0 4:2. Mezi dívkami si lehce poradila Skládalová s unavenou Pospíšilovou 4:0 4:0.

Jako každoročně se hrály i čtyřhry. V sázce bylo, kdo je lepší, zda dívky nebo chlapci. Z časových důvodů se finále mezi Šebestovou a Wojcikovou na straně dívek a Najmanem a Podsedníkem na straně chlapců hrálo pouze na jeden „supertajbrejk“. Pozici nakonec uhájili chlapci a stali se vítězi turnaje ve čtyřhře.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům turnaje za to, jak se vyrovnali z náročným programem turnaje a v kategorii mladšího žactva jim přeji hodně radosti s tenisovou raketou. Poděkování patří i všem rodičům a těm přeji pevné nervy a aby svým dětem byli na jejich dlouhé cestě tenisovou oporou.