Našim „mužům“ se na turnajích dařilo

Delší dobu jsem nepsal na našich stránkách o výsledcích našich hráčů, kteří nedávno opustili kategorii dorostu a snaží se prosadit v kategorii dospělých. Tento přechod z kategorie dorostu mezi dospělé považuji za nejobtížnější. Ne každý tento přechod unese a je velký odpad hráčů, kteří pod dojmem bezradnosti opouští tenisové kurty a své aktivity přesouvají jiným směrem. V lepším případě začínají „napalovat“ za peníze a to je konec jejich kariéry závodního hráče.
Jeden z důvodů je ten, že ti nejlepší co vyhrávali na turnajích ITF do 18-ti let po celém světě, najednou musí objíždět kvalifikace malých turnajů v zahraničí nebo hrát v ČR a ani tam nemají na růžích ustláno.
Prosadit se v kategorii dospělých se pokouší i tři hráči našeho oddílu. Shodou okolností se všichni 12.9. zúčastnili turnajů v ČR. Martin Studený se vypravil na turnaj do Prahy a Adam Fabík s Jirkou Kalábem se vypravili na turnaj do Orlové, kde si jel zahrát i mladý Tomáš Prokop.
V Praze se Martinovi dařilo a první dvě kola byly pro něj jednoznačnou záležitostí. První těžký soupeř podle Martina na něj čekal ve čtvrtfinále. Martin však ani Bergerovi nedal šanci a po setech 6:16:4 postoupil do semifinále. Šaršoun, který mu byl v semifinále soupeřem patřil v mládežnických kategoriích k české špičce. Martin ho doslova převálcoval a vyhrál ve dvou setech 6:0 6:4. Ve finále si to Martin rozdal s prvním nasazeným Šupolem. Martin se představil na turnaji ve velice dobré formě a ani ve finále nezaváhal. Stal se vítězem turnaje a znovu dokázal, že očitě nevyklízí své pozice v popředí českého žebříčku.
V Orlové se našim hráčům dařilo. Postup Adama do čtvrtfinále se bral jako samozřejmost, protože jeho dobrá forma i los byl na jeho straně. Tento postup byl pro dalšího našeho hráče Tomáše Prokopa vydřený. Nejprve si musel poradit s nepříjemnou hrou Šafránka, kterého porazil 6:7 6:1 6:1 a potom na něj čekal druhý nasazený Zeman.Tomáš vyhrál lehce první set 6:2, ale ve druhém pustil soupeře do vedení 5:1 a 40:15. Ani za tohoto stavu však nechtěl set prohrát a odměnou mu bylo vítězství 7:5.
Ve čtvrtfinále čekal na Adama Vychytil, majitel tvrdého servisu. Adam si v prvním setu se servisem soupeře poradil a vyhrál 6:1. Ve druhém ztratil svoje podání za stavu 3:3. Nepříznivý stav však dokázal otočit na 6:4 a postoupil do semifinále.
Tomáš přehrál ve dvou setech po dobrém výkonu Uvíru 6:3 6:2.
Vzájemný zápas našich dvou hráčů v semifinále, pasoval do role favorita Adama. Do zápasu však lépe vstoupil Tomáš, který vedl 2:0 a nevyužil několik výhod na 3:0. Od tohoto stavu se dobrým servisem a i kvalitní mezihrou začal prosazovat Adam. V dalším průběhu zápasu nedal chybujícímu Tomášovi šanci a vyhrál 6:2 6:2.
Ve finále měl Adam za soupeře Cymorka. Adam nebyl od začátku ve své kůži a prohrál ve dvou setech 3:6 2:6. Co k tomu Adam: „Zahrál jsem klasické finále, nejsem schopen to dotáhnout a ve finále předvést to co umím. Soupeř zahrál dobře, ale trošku jsem mu to ulehčil“.
I přes porážku Adamovi gratuluji a na dalších turnajích to snad vyjde i ve finále.
Zajímavá situace nastala ve čtyřhře, kde v semifinále proti sobě nastoupili čtyři hráči, kteří za náš oddíl nastupovali v soutěžích družstev.
Na jedné straně byli favorité Fabík-Perůtka a na druhé Prokop-Kaláb. Předpoklady dostali od samého začátku co proto. Na kurtu bylo všechno jinak a z vítězství se nakonec radovala dvojice Prokop-Kaláb po setech 6:3 6:1. Takže i Kaláb s Prokopem si zahráli finále. Soupeřem jim byla dvojice Cymorek-Hořela. První set se nedokázali proti soupeři prosadit a prohráli hladce 0:6. Ve druhém setu se naše dvojice vrátila ke kvalitní hře, kterou předváděli v semifinále a set dotáhla do tiebrejkové koncovky. V tajbrejku vedla 5:2 a měla podání. Ani tohle vedení na vítězství nestačilo prohra 0:6 6:7 mrzí, ale celkově zanechala naše dvojice dobrý dojem.
Všem našim „mužům“přeji, aby vydrželi, bojovali a zůstali věrni hře, kterou mají určitě rádi.