Zaregistrujte se na webu | Má Administrace | Přihlásit se | Odhlásit se | RSS čtečka webu | RSS čtečka komentářů

Proč český tenis vyklízí pozice?

ATP & WTA. CZtenis. Tiskni příspěvek Tiskni příspěvek Přidej komentář k článku

 

Napsal 2.9.2008 Tomáš Macek pro MF DNES a převzato ze serveru sport.idnes.cz [zde]

Deset let uplynulo od památného roku 1998, kdy Petr Korda dobyl titul na Australian Open a Jana Novotná ve Wimbledonu. Od té doby nejen žádný grandslamový primát, ale ani žádné finále. Jen třikrát postup do semifinále. Třikrát za 10 let. Na 40 turnajích.

"Český tenis vyklízí pole. A ani do budoucna to nevypadá růžově," upozorňuje Jan Kodeš, wimbledonský šampion z roku 1973.

Hráčům dnes stačí málo

Po razantním nástupu mladé generace přišel úpadek.

"Berdych se zastavil ve vývoji, není tam záchvěv zlepšení. Vaidišová, to je otázka psychiky a vůle. Štěpánek už patří k odcházející generaci," říká Kodeš. Navíc za špičkou chybí zástup následovníků. Především v mužské kategorii.

Proč? Bývalí grandslamoví vítězové a finalisté naznačují: současná generace postrádá větší ctižádost, odpovídající trenérské vedení i patřičnou domácí konkurenci.

"Dnes jsou mladí čeští tenisté spokojeni, když si koupí bavoráka. Nechtějí tituly. My chtěly vyhrát velké turnaje. Jim stačí, když jsou v první stovce žebříčku a mají peníze," tvrdí Helena Suková.

S čímž souhlasí i Hana Mandlíková: "Mívali jsme dřív úplně jinou motivaci. Cílem člověka nemá být nové auto. Motivací je touha vyhrát grandslam. Mě v tomhle ohledu zocelilo mládí na Spartě."

Slavná éra, kdy Češi patřili na grandslamech pravidelně k účastníkům závěrečných kol, se podle Mandlíkové už nevrátí: "Když se objeví talent, zastaví se. V Česku nejsou správní lidé, kteří by se ho ujali."

Rovněž Kodeš poukazuje na nedostatečné zázemí: "Spousta trenérů se tu za trenéry jen prohlašuje, ale vlastně tomu moc nerozumí. A nikdo na to nejspíš nedohlíží."

Kde se stala chyba?

Chybějící domácí konkurenci zavinila podle Kodeše i některá chybná rozhodnutí, které v minulosti udělala trenérská rada svazu. "Už za mého předsednictví rozhodla, že ve všech družstvech, i mládežnických, mohou české domácí soutěže hrát zahraniční tenisté. Především pro mládež je to katastrofa, spousta dobrých hráčů se pak na soupisku nedostane. Nad sportovní stránkou najednou vítězí politika. Proč hráče vychovávat? Prostě si ho koupím."

Ojedinělé talenty se za velké peníze učí tenis v cizině, tak jako Nicole Vaidišová v USA. "Ale i u nich jsou pak klíčové morálně volní vlastnosti a ochota pracovat," připomíná Suková.

Což bylo v případě Vaidišové letos často diskutované téma. "Snažila se skloubit lásku a tenis, ale málokterá hráčka v jejím věku má sílu na obojí," říká Jana Novotná.

Jistě,Vaidišová se může vzpamatovat. Berdych se může vrátit do desítky. Ani Štěpánkovi ještě "nezvoní hrana". Přesto není výhled do příštích let optimistický.

"Nemůžeme se uklidňovat: Máme tu kvalitní patnácti- a šestnáctileté, jeví se nám tu výborní kluci. Bohužel, nikdo se nám nejeví. A nikoho to snad ani nebolí," varuje Kodeš.

 

Autor: Tomáš Macek (MF DNES)

 

K této stránce / příspěvku není možné vložit komentář

Powered by Jiří Pazdera and modified WP theme by N.Design Studio
RSS RSS komentářů Přihlásit se